Vejdou se do Roomstera tři dětské autosedačky vedle sebe?

Napsáno 1. září 2022. Naposledy aktualizováno 14. prosince 2022.

Roomster jakožto vyhynulý druh malého MPV často nacházel a stále nachází uplatnění v rodinách s dětmi. Jakmile se však počet mrňat rozroste na tři, bývá rodinné auto zralé k výměně za větší, protože není jak vozit třetí dětskou sedačku. Přitom alespoň od vozů MPV by člověk tuto schopnost čekal. Jak uspěje Roomster?

Zadní sedadla Škody Roomster

Předpoklady

Hospodští chytráci vám řeknou, že je to jen přifouknutá dvojková Fabie a do ní tři sedačky rozhodně nedáte. „Však se podívejte, jaká je to vysoká a úzká koza“, smějí se. Rozměrové předpoklady opravdu moc naděje nedávají. Vnější šířka karoserie Roomsteru je totiž pouhých 1 684 mm. Pro zasazení do kontextu: jeden z nejmenších současných minivozů Toyota Aygo X je široký 1 740 mm. Přitom je čtyřmístný a vyhlášený naprostým nedostatek prostoru na zadních sedačkách.

Dvojková Fabia byla široká 1 642 mm a proti ní je Roomster naopak o 42 mm širší. Naprosto podstatné však je, že tento rozdíl je dán širší zadní částí, tedy přesně v oblasti zadních sedadel a kufru. Více prostoru na šířku umožnila široká zadní náprava z jedničkové Octavie s rozchodem kol 1 500 mm, zatímco příbuzná Fabia měla jen 1 426 mm.

Toyota Aygo X - čelní pohled
Když matematika neplatí: dnešní miniauta jsou širší než o třídu větší MPV před 15 lety. Např. Toyota Aygo X je o 56 mm širší než Škoda Roomster. Situace uvnitř je však zcela jiná.
Škoda Roomster - čelní pohled
Na Roomsteru je úzká především příď shodná s Fabií. Záď je jiná písnička – náprava, nádrž a část podlahy pocházejí z Octavie 1.

Vnitřní šířka dosahuje v loktech hodnoty 1 400 mm, což se nezdá být nic moc. Přesně v tomto okamžiku začne chytrá karoserie boleslavského minivanu vytahovat další trumfy. Nízká spodní hrana bočního zasklení, alias ta „ohavná boční okna“, totiž způsobuje citelný nárůst šířky v místě kritickém pro vměstnání trojice dětských sedaček či dospělých pasažérů. Od skla ke sklu tu totiž je 153 cm. A protože jsou okna i celá karoserie vysoká, šířky směrem vzhůru ubývá velmi pozvolna, takže i nahoře je interiér stále dost široký.

Prostor na zadních sedačkách ve Škodě Roomster
V nejužším místě naměříte 126, mezi lokty 140 a nejvíce pochopitelně mezi okny 153 cm.

Jdeme testovat

Pro začátek je vhodné připomenout, že všechny vyrobené Roomstery jsou vybaveny dvojicí úchytů Isofix na krajních sedadlech a hrazdičkou Top tether sloužící pro pevnější ukotvení autosedačky v podélném směru. Top tether však často bývá nahrazován nohou isofixové základny opírající se o podlahu vozu. Na všech zadních sedadlech je k dispozici tříbodový bezpečnostní pás.

Použité dětské sedačky

Doma jsem vyštrachal tohle:

Joie i-Gemm 2016

Joie i-Gemm
Vajíčko pro novorozence 0-13 kg přibližně do jednoho roku věku. Lze použít i bez základny pouze s bezpečnostním pásem.

Joie i-Anchor Advance s isofixovou základnou i-Base Advance

Joie i-Anchor Advance
Navazující sedačka v kategorii do 18 kg / 4 let věku, jíž lze ukotvit pouze na isofixovou základnu i-Base Advance. Na základnu ji lze posadit protisměrně i po směru jízdy.

Britax Römer King II

Britax Römer King II
Opulentní autosedačka v kategorii 9-18 kg bez isofixu. Její rozměry jsou fakt impozantní a dobře o nich svědčí skutečnost, že v ní jsou schopny cestovat ještě šestileté děti.

Cybex Solution S-Fix

Cybex Solution S-Fix
Sedačka pro starší děti až do 12 let (kategorie 15-36 kg). V oblasti ramen hodně široká a navíc s podpěrami loktů. Možnost ukotvení bez isofixu i s ním.

Test č. 1 - dvě sedačky v isofixových kotvách a pasažér uprostřed Ano

Upnout dvě autosedačky do isofixů není žádná zatěžkávací zkouška. Zajímavá je spíš kvůli zjištění, kolik místa zbývá mezi nimi a zda si doprostřed sedne třeba máma. V nejužším místě v oblasti ramen sice zbývá jen 28,5 cm, na zadek už je to však příjemnějších 42 cm. Zdá se vám to málo? Pro srovnání jsem změřil čtvrtou generaci Fabie, která má karoserii širší skoro o 10 cm (šířka Roomsteru je 1684 mm, šířka čtvrté Fabie je 1780 mm). Volný prostor mezi stejnými autosedačkami ukotvenými v isofixech u ní měří jen 20 cm v ramenou a 31 cm na sedáku. Nejnovější Fabia tak někde promarnila neuvěřitelných 20 centimetrů (o 10 cm užší prostor + o 10 cm širší karoserie) a naopak Roomster hospodaří s prostorem perfektně.

Místo mezi dvěma autosedačkami u něj dovoluje usazení staršího dítěte na podsedáku. Pro dospělého by určité úlevy v ramenou šlo dosáhnout vhodným podélným posunutím krajních sedadel či naklopením opěradel. Nebo sedačku, která to umožňuje, vyháknout z isofixů a posunout blíže ke dveřím. Pak máme vyzkoušeno, že se doprostřed nepříliš korpulentní dospělá osoba usadí.

Test č. 2: vajíčko bez isofixu a dvě větší sedačky bez isofixu Ano

Tato kombinace se docela rozumně vešla. Boční dveře jsou zavřené, nedochází ani k žádnému vyosení kterékoliv ze sedaček. Bezproblémová kombinace.

Test č. 3: protisměrně ukotvená sedačka s isofixovou základnou a dvě větší sedačky bez isofixu Ano

Tím, že je jedna ze sedaček upevněná isofixem, dochází k jejímu posunu blíže ke středu vozidla a tím méně místa zbývá na zbylé dvě. Přesto je tato kombinace možná, boční dveře se dají zavřít. Je zde však již patrné mírné vyosení prostřední autosedačky, přesto si myslím, že situace je udržitelná.

Test č. 4: sedačka s isofixovou základnou po směru jízdy a dvě větší sedačky bez isofixu Ano

Nejtěžší ze zkoušek – všechny děti jedou po směru jízdy a jedna sedačka je ukotvená isofixem. Pro zacvaknutí sedačky Joie do isofixové základny bylo třeba použít trochu síly, ale povedlo se, jak dokládají zelené terčíky. Vzhledem k tomu, že sedačky do auta nainstalujete jednou a nemusíte je pravidelně vyndávat, dalo by se s tím žít. Prostřední sedačka Britax je opět mírně vyosená, ale nepřijde mi to nijak kritické. Oboje boční dveře jsou zavřené. V konkrétních případech si můžete pomoci posouváním krajních sedaček či úpravou jejich sklonu tak, aby se autosedačky pěkně napasovaly vedle sebe. Největší výzvou asi bude připoutání nejstaršího dítěte do sedačky Cybex, které je poutáno bezpečnostním pásem vozidla, takže je třeba nějak protáhnout ruku k zámku. Ale rodiče musí zvládat mnohem náročnější úkoly, takže zvládnou i tohle.

Test č. 5: vajíčko na prostředním sedadle Ne

Umístění novorozence na prostřední místo je ve více ohledech výhodné. Teoreticky se jedná o nejbezpečnější místo ve voze s největšími deformačními zónami ze všech směrů. Maminka sedící na krajním sedadle má zase větší pohodlí, protože jí pod nohama nepřekáží tunel. Jak ale takové vajíčko na prostřední místo ukotvit? Isofix zde není, takže pásem. To by samo o sobě šlo, jenže pás je na prostředním místě moc krátký, aby obejmul vajíčko v přední části. Fotka ukazuje maximální natažení pásu a jak je vidět, ještě by bylo zapotřebí odhadem kolem dvaceti centimetrů. Bohužel si nejde pomoci ani posunutím sedačky více dozadu, protože ta prostřední není šoupací. Tohle je určitě škoda a pro mě osobně jediná větší piha na bezesporu úžasných schopnostech malého škodováckého MPV v převozu dětských pasažérů.

Vajíčko na prostředním sedadle - krátký pás

Dodatek: lze umístit dětskou sedačku na sedadlo spolujezdce?

Setkávám se s tápáním rodičů, zda je možné umístit autosedačku na sedadlo spolujezdce, pokud vůz nemá vypínání airbagu spolujezdce. Většina Roomsterů vypínání nemá, bylo vždy a ve všech výbavách za příplatek. V tomto případě nesmíte dopředu dát protisměrně orientovanou autosedačku, typicky novorozenecké vajíčko. Aktivovaný airbag by s autosedačkou kolidoval. Nic však nebrání umístění autosedačky se starším dítětem, které již sedí ve směru jízdy. Takovému airbag neublíží. Určitě je vhodné se řídit návodem k obsluze auta, kde např. u škodovek bývá uvedeno, abyste sedadlo spolujezdce posunuli nadoraz dozadu a vypumpovali do nejvyšší polohy. Rovněž horní ukotvení bezpečnostního pásu byste měli nastavit do nejvyšší pozice.

Závěr

Roomster projevil nečekané schopnosti, že? I já byl průběhem testování překvapen. Samozřejmě nejvíce bude záležet na konkrétních autosedačkách, které doma máte. Ty naše mi však připadají robustní až až, takže vypovídací hodnota testu není malá. Několikrát jsem už na ulici viděl parkovat Roomstery, ve kterých trojice sedaček instalována byla, takže se rozhodně nebude jednat o výjimku. E-mailem mi dorazilo také potvrzení od jednoho z čtenářů:

Čtenář článku a majitel Roomstera

Do nedávna jsme v Roomsteru používali tři dětské sedačky Klippan Triofix kotvené na pásech.

Závěr je jasný: tři dětské sedačky vedle sebe se do Roomstera vejdou!

Škoda Roomster Scout
Škoda Roomster jako nečekaný hrdina převozu tří dětí v autosedačkách.
Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Roomster - přepravní kapacita

Roomster - přepravní kapacita

1. 1. 2018 14:22

Myslíte si, že lednice, pračka a tři dospělí naráz se do Roomstera nemohou vejít? Podívejte se…

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

27. 10. 2018 10:17

Stejný čumák, stejná délka a přece nejsou stejní. Dvojková Fabia Combi totiž původně vůbec neměla vzniknout…

Sedmimístná Škoda Roomster

Sedmimístná Škoda Roomster

21. 1. 2023 06:48

(AKTUALIZOVÁNO)
Také jste při příchodu Roomstera na trh čekali, že dorazí i verze pro sedm lidí? Já ano a dodnes se divím, že nepřišla. Byla příčinou koncernová politika nebo by se sedm lidí prostě nevešlo?