Vejdou se do Dacie Duster tři dětské autosedačky vedle sebe?
Napsáno 18. ledna 2024.Poznámka na úvod
Článek se primárně vztahuje k druhé generaci Dacie Duster vyráběné v letech 2017–2024. Domnívám se však, že první ani třetí generace na tom nebudou podstatně jinak.
Předpoklady
Dacia Duster se svou velikostí, robustností a příznivou cenou jeví jako ideál rodinného auta. Z vlastní zkušenosti si však troufnu tvrdit, že rodiny s více než jedním dítětem začnou brzy narážet na její prostorové limity, zvláště jsou-li stěhovavého zaměření. Kdo se třeba s celou rodinou přesouvá každý víkend na chatu, jistě ví, o čem mluvím. Nedostatečně se začnou jevit všechny oblasti: využitelnost zavazadlového prostoru nad úrovní plata, dosti omezený podélný prostor v kabině, kdy mrňous v dětské sedačce bez ustání kope do zad svého rodiče a omezená variabilita zadních sedadel. Ta umí pouze sklopit opěradla dělená v poměru 60:40. Sedák už sklopný není, takže ložná plocha po sklopení opěradla je hodně šikmá.
Jednou z největších zatěžkávacích zkoušek pro dosavadní rodinný dopravní prostředek bývá početí třetího potomka. Zpravidla pak vznikne potřeba umístit tři dětské autosedačky vedle sebe. Vnější rozměry Dustera přitom dávají předem tušit pozitivní výsledek. Když se trojice autosedaček vejde do o 12 cm útlejšího Roomstera, bude to v Dusteru pohádka. Jeho vnější šířka činí slušných 1 804 mm. Jakmile si však karoserii prohlédneme z horního pohledu, nadšení opadne. Tento rozměr totiž platí v místě předních blatníků, proti nimž je střední část karoserie podstatně hubenější.
Rovněž podle rozchodu zadních kol 1 570 mm (o 70 mm více než u vychvalované Škody Roomster) by člověk tušil širokou zadní lavici, jenomže to by Duster nesměl být SUV. Jeho obrovská kola potřebují ohromné výřezy v karoserii. Přesto ve většině měřitelných šířkových parametrů interiéru nad Roomsterem dominuje.
Vnitřní šířka dosahuje v loktech hodnoty 142 cm. V nejužším bodě mezi loketními opěrkami to bylo 130 cm a naopak v nejširším bodě mezi okenními skly 147 cm. Hodnoty znázorňuji na fotce a současně na vedlejší fotce dávám pro porovnání hodnoty platné pro Škodu Roomster.
Jdeme testovat
Úchyty Isofix a Top tether má Dacia Duster na krajních zadních sedadlech. Uprostřed ne. Všechna tři místa mají výškově stavitelné hlavové opěrky a tříbodové bezpečnostní pásy. Výhodu isofixových kotev představuje dobrá přístupnost. Nejsou utopené v dutině mezi sedákem a opěradlem, neleze se k nim ani žádným zipem. Jsou rovnou vidět a sedačky se do nich zacvakávají velmi příjemně.
Použité dětské sedačky
Doma máme následující.
Kategorie 0+ (0-13 kg, do 12 měsíců věku)
Kategorie 1 (9-18 kg, do 4 let věku)
Joie i-Anchor Advance s isofixovou základnou i-Base Advance
Britax Römer King II
Kategorie 3 (15-36 kg, do 12 let věku)
Cybex Solution S-Fix
Britax Römer Adventure Plus
Test č. 1 - dvě sedačky v isofixových kotvách a pasažér uprostřed Spíš ne
Tato zkouška dává odpověď na otázku, zda se mezi dvě děti vejde třeba máma. Moc šancí jí nedávám. V ramenou by jí zbývalo jen 24 cm. Určité úlevy by šlo dosáhnout vyháknutím autosedaček z isofixů a jejich posunutím blíže ke dveřím. Zde to však umožňuje jen sedačka Cybex.
Není bez zajímavosti, že v Roomsteru zbylo pro ramena přibližně o 4,5 cm více. Proč, když karoserie Dusteru je širší, nabídne více volnosti v loktech, ba dokonce o 6 cm širší zadní sedák (celkové šířky zadních sedadel jsou 120 cm v Roomsterovi a 126 cm v Dusterovi)? Rozluštění tkví ve vzdálenosti isofixových kotev levého a pravého sedadla. V Dusterovi je od sebe dělí 43 cm, kdežto ve škodovce rovných 50. Tento rozdíl se víceméně přesně promítne do zbývajícího prostoru pro uprostřed sedícího pasažéra.
Test č. 2: vajíčko bez isofixu a dvě větší sedačky bez isofixu Snad ano
V této kombinaci nebyla ani jedna ze sedaček kotvená isofixem a bylo tak možné využít celou šířku kabiny až ke dveřím. Prostřední autosedačka je sice již mírně nakloněná, přesto se vedle sebe fyzicky vešly a dveře šlo uzavřít. Horší to bude se zapínáním pásů, protože jejich zámky jsou v Dusteru hodně utopené v sedáku a navíc se při pokusu zapnout do nich pás zasouvají ještě hlouběji.
Test č. 3: protisměrně ukotvená sedačka s isofixovou základnou a dvě větší sedačky bez isofixu Ne
Ne, tohle nepůjde. Jakmile jednu sedačku musíte kotvit isofixem, zůstává pro zbývající dvě velmi málo prostoru.
Test č. 4: sedačka s isofixovou základnou po směru jízdy a dvě větší sedačky bez isofixu Ne
Tak to už vůbec ne. Fotky sice vypadají dobře, jenže si musíte všimnout i na první pohled neviditelného, přesto podstatného detailu. Jedny dveře nejsou zavřené. Odskok činí asi 8 cm a to už prostě ani násilím nedovřete.
Test č. 5: vajíčko na prostředním sedadle Ano
Ano, lze. Úspěšnost umístění novorozeneckého vajíčka na prostřední místo je dána asi jediným parametrem a tím je dostatečná délka bezpečnostního pásu. Stejně jako u Škody Roomster, také Duster schovává pás ve stropu. Na rozdíl od tuzemského MPV je v tomto případě jeho délka dostačující pro obejmutí protisměrně orientované autosedačky.
Test č. 6: sedačka s isofixovou základnou proti směru jízdy, vajíčko uprostřed a velká bez isofixu Ano
Jestliže délka prostředního pásu umožňuje připoutat novorozence, zkouším ještě další kombinace, které jsem v Roomsterovi nedělal. Takto sedačky poskládat šlo. Samozřejmě se nepůjde vyhnout obtížnému a se řvoucími dětmi takřka nemožnému zapínání pásů s minimem potřebného místa pro ruce.
Test č. 7: sedačka s isofixovou základnou po směru jízdy, vajíčko uprostřed a velká bez isofixu Ano
Stejná kombinace jako předchozí, jen s tím rozdílem, že autosedačka Joie v kategorii 9-18 kg je na své základně umístěna po směru jízdy.
Závěr
Mé shrnutí? Pokud jste či budete pětičlenná rodina, bude vám Duster malý. Některé kombinace tří dětských autosedaček se sice vedle sebe nějak vešly, jenomže děti rostou a sedačky musíte měnit. A jak prokázaly fotografie, pro většinu kombinací byla karoserie Dusteru příliš úzká. Bohužel ani u těch, které se vešly, není vyhráno. Děti totiž nestačí jen posadit. Potřebujete je také připoutat. A zde mi už nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně štěstí.
Pro vás, kteří děti zatím nemáte, se pokusím přiblížit, jak nesmírně náročný úkon poutání dítěte představuje. Většinou panuje zima a dítě je navlečené v mnoha vrstvách. Pokud nejde o autosedačku v kategorii 15-36 kg, musíte dítěti sundat zimní bundu, jinak jej do ní nenarvete. Většinou vše děláte potmě nebo aspoň otevřenými dveřmi dovnitř fouká či prší. Téměř vždy je přítomen alespoň jeden z těchto nekomfortních projevů. Mám zkušenost, že vzácné nejsou ani všechny dohromady. Ruce dítěte jsou plné různých věcí, které za žádnou cenu nechce odložit ani na tu chvilku, než ho připoutáte. Nervy vám pochodují, protože jste měli vyjet už před půlhodinou. V této konstelaci se snažíte zapnout ten pitomej pás, přičemž k vám neustále někdo promlouvá, zpravidla aspoň dva lidé. Na zámek pásu není vůbec vidět a tak se celý nahýbáte přes dítě až do středu auta. Když pás konečně cvakne, máte všeho dost. No a v případě tří dětí si to celé zopakujete ještě dvakrát. Navíc s onou komplikací, že ruku s pásem mezi k sobě nalepené autosedačky skoro nejde prostrčit.
Mít malé děti je zkrátka radost. Užívejte, zanedlouho vyrostou ;-)