Vejdou se do Dacie Duster tři dětské autosedačky vedle sebe?

Napsáno 18. ledna 2024.

Poznámka na úvod

Článek se primárně vztahuje k druhé generaci Dacie Duster vyráběné v letech 2017–2024. Domnívám se však, že první ani třetí generace na tom nebudou podstatně jinak.

Dacia Duster 1. generace
První generace vyjela v roce 2010.
Dacia Duster 2. generace
Druhá ji vystřídala po sedmi letech. Vypadá podobně, ale je mnohem lepší.
Dacia Duster 3. generace
Třetí dostala zcela nový design i techniku a do výroby se dostává v roce 2024.

Předpoklady

Dacia Duster se svou velikostí, robustností a příznivou cenou jeví jako ideál rodinného auta. Z vlastní zkušenosti si však troufnu tvrdit, že rodiny s více než jedním dítětem začnou brzy narážet na její prostorové limity, zvláště jsou-li stěhovavého zaměření. Kdo se třeba s celou rodinou přesouvá každý víkend na chatu, jistě ví, o čem mluvím. Nedostatečně se začnou jevit všechny oblasti: využitelnost zavazadlového prostoru nad úrovní plata, dosti omezený podélný prostor v kabině, kdy mrňous v dětské sedačce bez ustání kope do zad svého rodiče a omezená variabilita zadních sedadel. Ta umí pouze sklopit opěradla dělená v poměru 60:40. Sedák už sklopný není, takže ložná plocha po sklopení opěradla je hodně šikmá.

Jednou z největších zatěžkávacích zkoušek pro dosavadní rodinný dopravní prostředek bývá početí třetího potomka. Zpravidla pak vznikne potřeba umístit tři dětské autosedačky vedle sebe. Vnější rozměry Dustera přitom dávají předem tušit pozitivní výsledek. Když se trojice autosedaček vejde do o 12 cm útlejšího Roomstera, bude to v Dusteru pohádka. Jeho vnější šířka činí slušných 1 804 mm. Jakmile si však karoserii prohlédneme z horního pohledu, nadšení opadne. Tento rozměr totiž platí v místě předních blatníků, proti nimž je střední část karoserie podstatně hubenější.

Horní průhledový pohled na Dacii Duster

Rovněž podle rozchodu zadních kol 1 570 mm (o 70 mm více než u vychvalované Škody Roomster) by člověk tušil širokou zadní lavici, jenomže to by Duster nesměl být SUV. Jeho obrovská kola potřebují ohromné výřezy v karoserii. Přesto ve většině měřitelných šířkových parametrů interiéru nad Roomsterem dominuje.

Vnitřní šířka dosahuje v loktech hodnoty 142 cm. V nejužším bodě mezi loketními opěrkami to bylo 130 cm a naopak v nejširším bodě mezi okenními skly 147 cm. Hodnoty znázorňuji na fotce a současně na vedlejší fotce dávám pro porovnání hodnoty platné pro Škodu Roomster.

Prostor na zadních sedačkách v Dacii Duster
V oblasti obkladů dveří má Duster nad Roomsterem navrch, byť zdaleka ne tolik, jak by se podle vnější šířky zdálo.
Prostor na zadních sedačkách ve Škodě Roomster
Karta se obrací v úrovni oken, což má pro trojici autosedaček veliký význam.

Jdeme testovat

Úchyty Isofix a Top tether má Dacia Duster na krajních zadních sedadlech. Uprostřed ne. Všechna tři místa mají výškově stavitelné hlavové opěrky a tříbodové bezpečnostní pásy. Výhodu isofixových kotev představuje dobrá přístupnost. Nejsou utopené v dutině mezi sedákem a opěradlem, neleze se k nim ani žádným zipem. Jsou rovnou vidět a sedačky se do nich zacvakávají velmi příjemně.

Použité dětské sedačky

Doma máme následující.

Kategorie 0+ (0-13 kg, do 12 měsíců věku)

Joie i-Gemm 2016

Vajíčko pro novorozence 0-13 kg přibližně do jednoho roku věku. Lze použít i bez základny pouze s bezpečnostním pásem.

Kategorie 1 (9-18 kg, do 4 let věku)

Joie i-Anchor Advance s isofixovou základnou i-Base Advance

Joie i-Anchor Advance
Lze ji ukotvit pouze na isofixovou základnu i-Base Advance. Na základnu ji lze posadit protisměrně i po směru jízdy.

Britax Römer King II

Britax Römer King II
Opulentní autosedačka bez isofixu. O jejích impozantních rozměrech dobře svědčí skutečnost, že v ní jsou schopny cestovat ještě šestileté děti.

Kategorie 3 (15-36 kg, do 12 let věku)

Cybex Solution S-Fix

Cybex Solution S-Fix
V oblasti ramen hodně široká a navíc s podpěrami loktů. Možnost ukotvení bez isofixu i s ním.

Britax Römer Adventure Plus

Britax Römer Adventure Plus
Jedna z nejužších sedaček v kategorii pro největší děti. Nemá isofix.

Test č. 1 - dvě sedačky v isofixových kotvách a pasažér uprostřed Spíš ne

Tato zkouška dává odpověď na otázku, zda se mezi dvě děti vejde třeba máma. Moc šancí jí nedávám. V ramenou by jí zbývalo jen 24 cm. Určité úlevy by šlo dosáhnout vyháknutím autosedaček z isofixů a jejich posunutím blíže ke dveřím. Zde to však umožňuje jen sedačka Cybex.

Není bez zajímavosti, že v Roomsteru zbylo pro ramena přibližně o 4,5 cm více. Proč, když karoserie Dusteru je širší, nabídne více volnosti v loktech, ba dokonce o 6 cm širší zadní sedák (celkové šířky zadních sedadel jsou 120 cm v Roomsterovi a 126 cm v Dusterovi)? Rozluštění tkví ve vzdálenosti isofixových kotev levého a pravého sedadla. V Dusterovi je od sebe dělí 43 cm, kdežto ve škodovce rovných 50. Tento rozdíl se víceméně přesně promítne do zbývajícího prostoru pro uprostřed sedícího pasažéra.

Test č. 2: vajíčko bez isofixu a dvě větší sedačky bez isofixu Snad ano

V této kombinaci nebyla ani jedna ze sedaček kotvená isofixem a bylo tak možné využít celou šířku kabiny až ke dveřím. Prostřední autosedačka je sice již mírně nakloněná, přesto se vedle sebe fyzicky vešly a dveře šlo uzavřít. Horší to bude se zapínáním pásů, protože jejich zámky jsou v Dusteru hodně utopené v sedáku a navíc se při pokusu zapnout do nich pás zasouvají ještě hlouběji.

Test č. 3: protisměrně ukotvená sedačka s isofixovou základnou a dvě větší sedačky bez isofixu Ne

Ne, tohle nepůjde. Jakmile jednu sedačku musíte kotvit isofixem, zůstává pro zbývající dvě velmi málo prostoru.

Protisměrně ukotvená sedačka s isofixovou základnou a dvě větší sedačky bez isofixu v Dacii Duster
Kombinace Joie i-Anchor Advance, Britax Römer Adventure Plus a Cybex Solution S-Fix.
Protisměrně ukotvená sedačka s isofixovou základnou a dvě větší sedačky bez isofixu v Dacii Duster
Zkusil jsem změnit i pořadí, ale pak už nešly ani zavřít dveře.
Protisměrně ukotvená sedačka s isofixovou základnou a dvě větší sedačky bez isofixu v Dacii Duster
Kombinace Joie i-Anchor Advance, Britax Römer King II a Cybex Solution S-Fix. Dveře nejdou zavřít. Mnohem užší Roomster to zvládl.
Protisměrně ukotvená sedačka s isofixovou základnou a dvě větší sedačky bez isofixu v Dacii Duster
Ani v tomto případě změna pozic nepomohla, dveře jsou stále odskočené.

Test č. 4: sedačka s isofixovou základnou po směru jízdy a dvě větší sedačky bez isofixu Ne

Tak to už vůbec ne. Fotky sice vypadají dobře, jenže si musíte všimnout i na první pohled neviditelného, přesto podstatného detailu. Jedny dveře nejsou zavřené. Odskok činí asi 8 cm a to už prostě ani násilím nedovřete.

Sedačka s isofixovou základnou po směru jízdy a dvě větší sedačky bez isofixu v Dacii Duster
Kombinace Joie i-Anchor Advance, Britax Römer Adventure Plus a Cybex Solution S-Fix. Dveře nejdou zavřít.
Sedačka s isofixovou základnou po směru jízdy a dvě větší sedačky bez isofixu v Dacii Duster
Po přehození dvou neisofixových sedaček se dveře už zabouchly, jenže krajní černá sedačka Cybex se dostala do takového předklonu, že se vůbec neopírá o opěradlo. Dítěti takto kolmá poloha nemůže být pohodlná a ani moc bezpečné to asi nebude.
Sedačka s isofixovou základnou po směru jízdy a dvě větší sedačky bez isofixu v Dacii Duster
Kombinace Joie i-Anchor Advance, Britax Römer King II a Cybex Solution S-Fix. Dveře nejdou zavřít. Roomster obstál.
Sedačka s isofixovou základnou po směru jízdy a dvě větší sedačky bez isofixu v Dacii Duster
Změna pozic nepřinesla žádné zlepšení.

Test č. 5: vajíčko na prostředním sedadle Ano

Ano, lze. Úspěšnost umístění novorozeneckého vajíčka na prostřední místo je dána asi jediným parametrem a tím je dostatečná délka bezpečnostního pásu. Stejně jako u Škody Roomster, také Duster schovává pás ve stropu. Na rozdíl od tuzemského MPV je v tomto případě jeho délka dostačující pro obejmutí protisměrně orientované autosedačky.

Test č. 6: sedačka s isofixovou základnou proti směru jízdy, vajíčko uprostřed a velká bez isofixu Ano

Jestliže délka prostředního pásu umožňuje připoutat novorozence, zkouším ještě další kombinace, které jsem v Roomsterovi nedělal. Takto sedačky poskládat šlo. Samozřejmě se nepůjde vyhnout obtížnému a se řvoucími dětmi takřka nemožnému zapínání pásů s minimem potřebného místa pro ruce.

Test č. 7: sedačka s isofixovou základnou po směru jízdy, vajíčko uprostřed a velká bez isofixu Ano

Stejná kombinace jako předchozí, jen s tím rozdílem, že autosedačka Joie v kategorii 9-18 kg je na své základně umístěna po směru jízdy.

Závěr

Mé shrnutí? Pokud jste či budete pětičlenná rodina, bude vám Duster malý. Některé kombinace tří dětských autosedaček se sice vedle sebe nějak vešly, jenomže děti rostou a sedačky musíte měnit. A jak prokázaly fotografie, pro většinu kombinací byla karoserie Dusteru příliš úzká. Bohužel ani u těch, které se vešly, není vyhráno. Děti totiž nestačí jen posadit. Potřebujete je také připoutat. A zde mi už nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně štěstí.

Pro vás, kteří děti zatím nemáte, se pokusím přiblížit, jak nesmírně náročný úkon poutání dítěte představuje. Většinou panuje zima a dítě je navlečené v mnoha vrstvách. Pokud nejde o autosedačku v kategorii 15-36 kg, musíte dítěti sundat zimní bundu, jinak jej do ní nenarvete. Většinou vše děláte potmě nebo aspoň otevřenými dveřmi dovnitř fouká či prší. Téměř vždy je přítomen alespoň jeden z těchto nekomfortních projevů. Mám zkušenost, že vzácné nejsou ani všechny dohromady. Ruce dítěte jsou plné různých věcí, které za žádnou cenu nechce odložit ani na tu chvilku, než ho připoutáte. Nervy vám pochodují, protože jste měli vyjet už před půlhodinou. V této konstelaci se snažíte zapnout ten pitomej pás, přičemž k vám neustále někdo promlouvá, zpravidla aspoň dva lidé. Na zámek pásu není vůbec vidět a tak se celý nahýbáte přes dítě až do středu auta. Když pás konečně cvakne, máte všeho dost. No a v případě tří dětí si to celé zopakujete ještě dvakrát. Navíc s onou komplikací, že ruku s pásem mezi k sobě nalepené autosedačky skoro nejde prostrčit.

Mít malé děti je zkrátka radost. Užívejte, zanedlouho vyrostou ;-)

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

28. 11. 2023 06:54

(VÝRAZNĚ ROZŠÍŘENO)
Jsou auta, která bych si dobrovolně za normálních okolností nikdy nekoupil. Největší odpor mám k autům bílým, ojetým a esúvéčkám. No a čím myslíte, že od listopadu 2023 sám jezdím?