Servisní plán a údržba Roomsteru
Naposledy aktualizováno 13. července 2019.Levný a jednoduchý, ale spolehlivý
Řada lidí a především motoristických novinářů dnes nedá dopustit na kvality první generace Fabií a Octavií. Je pravdou, že hlavně Fabia spadající do segmentu malých vozů byla v roce 1999 skoro zjevením, když měla palubku z měkkých plastů, čalouněné výplně dveří s motivem shodným se sedadly a za příplatek třeba xenony či kožená sedadla. Také přijela na nové koncernové platformě, což však s sebou neslo i některé problémy a dětské nemoci, jež komplikují život kusům, co se dožily dneška.
U Roomsteru a druhé generace Fabie se lidem nejenže zdál přinejmenším podivný vnější design, ale taky se láteřilo nad úsporami a zjednodušeními, které výrobce provedl proti první Fabii. Už méně se však ví, že tato generace aut vyřešila celou řadu problémů předchůdce a nových přibylo jen málo. Tak např. už není slyšet o závadách posilovače řízení, nezatéká bočními dveřmi, nehnije kabelový svazek, který u první Fabie ležel na podélném nosníku, nepraskají tak často žárovky a od roku 2008 mají mnohem odolnější a servisně levnější přední nápravu. Rovněž nejrozšířenější motory HTP procházely neustálým zlepšováním, takže nejvíce problematické ročníky se zkrátka v druhé Fabii již nevyskytují. Roomster je na tom ještě líp, protože se do něj nikdy nemontovala slabší a všeobecně choulostivější 6V varianta.
Záruky
- Záruka 2 roky na věcné a právní vady
- Záruka 3 roky na vady laku
- Záruka 12 let na neprorezavění karoserie (10 let u vozů do roku 2007)
Kromě zákonné dvouleté záruky bylo v některých letech možno připlatit si prodlouženou záruku na 4 roky/60 000 nebo 120 000 km. Později nahrazeno balíčkem Mobilita Plus za 2 000 Kč s pětiletou zárukou na 100 000 km. Teoreticky tak lze až do dubna 2020 narazit na Roomstery v plné záruce. U mého končí v březnu 2020.
Servisní intervaly
Oficiální přehled pro všechny modelové ročníky: servisni-intervaly-roomster.pdf
Servisní plán
S přechodem na elektronické servisní knížky v 45. týdnu 2013 se její papírová sestra dočkala výrazného seškrtání obsahu. Kromě toho, že se do ní již samozřejmě nezaznamenávají absolvované prohlídky, zmizel z ní i servisní plán. No co, tak ho najdu na webu Škodovky, říkáte si. Ale ejhle - nenajdete ho tam. Ptal jsem se v několika servisech, kde ho tedy schovávají. Pokaždé mě odkázali na vytištěné výkazy absolvovaných prohlídek, které se vkládají do papírové servisky. To je ale něco úplně jiného, protože ty výkazy říkají, co se s autem dělalo a ne to, jakou péči by mělo dostat při tom kterém nájezdu a věku.
Pokud tedy již máte Roomster/Fabii 2 bez servisního plánu v papírové servisce, přikládám zde ofocený servisní plán pro Roomster z roku 2006:
Je možné, že pro Fabii či pozdější ročníky Roomsteru byl trochu upraven, ale jistě nepůjde o zlepšení péče, spíše naopak. Trendem je mít servisní plány co nejjednodušší, aby se automobilka mohla chlubit nízkými provozními náklady svých vozů. Typickou ukázkou je např. výměna brzdové kapaliny. Původně se měnila každé dva roky. Nyní je první výměna po třech letech a pak vždy po dvou. Jaký to má smysl? Pro firmy, které nakupují auta ve velkém a třeba jen na tři roky značný, protože ušetří na servisu.
Pokud by si někdo chtěl dát tu práci a oskenovat servisní plán pro Roomstera nebo Fabii 2 z libovolného roku výroby (kromě 2006), rád ho zde uveřejním.
Nadstavba pro dlouhý život
Pokud chcete mít své auto déle, klidně doživotně, nestačí se řídit jen úkony ze servisního plánu. Je nutné do něj přidat další údržbu, která se přitom někdy týká i těch nejdůležitějších komponent. Pokud to zanedbáte a budete se řídit jen tím, co výrobce předepsal, auto vám prostě nevydrží.
Co tedy dělat nad rámec servisního plánu?
-
Výměna stíracích lišt Zvládnete sami
Výrobce doporučuje jejich výměnu každých 6 měsíců. Já je zkrátka měním, když mi jejich snížená funkčnost přestane vyhovovat. U Roomsteru mají přední lišty kratší životnost než třeba na Octavii 2. Je to způsobené vystrčenou pozicí stěračů, takže jsou hodně vystavené povětrnostním podmínkám. Stěrače také nemají funkci snižující proležení lišt (občas sebou lehce cuknou), jako na zmíněné Octavii nebo u Yetiho.
TIP: Životnost stíracích lišt lze významně prodloužit odklopením stěračů od okna během doby, kdy auto stojí.
-
Umytí auta po zimě Zvládnete sami
Když konečně přijde jaro, důkladně auto očistěte od posypové soli. Nezapomeňte na podvozek ani interiér. Karoserii včetně zádveří je dobré aspoň jednou ročně navoskovat.
-
Utírání prachu z těsnění kolem dveří Zvládnete sami
Občas si dejte tu námahu a setřete prach z gumových těsnění kolem dveří a dosedacích ploch. Předejdete tím prošoupání laku a následnému bujení koroze. Fakt to má smysl.
-
Čištění prostoru za předními podběhy Zvládnete sami
Každý rok si najděte trochu času na vyčištění prahů za předními plastovými podběhy, kam létá bláto a nečistoty od kol. Předejdete tím korozi mezi blatníkem a prahem. Na plastovém krytu podběhu stačí odšroubovat tři šrouby torx a dutinu prahu pak vymyjte proudem vody. Jestli si myslíte, že se zástěrkami se vás problém netýká, jste na omylu. Moje auto bez zástěrek neujelo ani jeden kilometr a přesto byla po třech letech dutina prahu na obou stranách auta plná bláta.
Že nejde o zbytečnou práci, dokládají fotky prahů zanedbaných Roomsterů a dvojkových Fabií:
-
Vyvážení kol Svěřte odborníkům
Měníte si letní a zimní sady kol doma? Proč ne, ale nezapomínejte na jejich pravidelné vyvážení. Já příslušnou sadu vždy před začátkem sezóny odvezu do pneuservisu na vyvážení a doma už ji nasadím dle vlastního uvážení v závislosti na počasí. Když nebudete pravidelně vyvažovat, prvním důsledkem budou vibrace volantu při určitých rychlostech. Kdo to bude ignorovat, vykoleduje si poškození komponent na nápravě.
-
Kontrola geometrie Svěřte odborníkům
Dle servisní akce BestDrive RoadShow mělo v roce 2018 v Karlovarském kraji neuvěřitelných 98 % kontrolovaných aut neseřízenou geometrii podvozku. Nechte geometrii seřídit každé dva roky, vyjde to asi na tisícovku.
-
Výměna filtru sání Zvládnete sami
Filtr sání neboli vzduchový filtr motoru je vhodné zvláště u turbomotorů měnit častěji než po předepsaných 60 000 km. Lepším intervalem je 30 000 - 45 000 km. Měnit jej však třeba každých 10 000 km již ale výhodu nepřinese. Nová vložka má totiž na začátku nižší účinnost a propouští do motoru více prachu.
» Návod na výměnu u 1,2 TSI a 1,6 TDI CR -
Výměna kabinového filtru Zvládnete sami
Kabinový (tzn. prachový/pylový) filtr mají všechny Roomstery/Fabie 2 i v provedení bez klimatizace. Je ideální jej měnit po 30 000 km nebo 2 letech. Kdo tak nečiní, má v autě vlhko, mlží se mu okna a dýchá přes mokrou kostku plísně, v kterou se letitý filtr umí proměnit.
» Návod na výměnu -
Dezinfekce klimatizace Svěřte odborníkům
Není sice předepsána, ale zkuste si jezdit v autě, jehož klimatizace smrdí. Nechte ji každé 1–2 roky dezinfikovat ozónem a současně vyměňte kabinový filtr. Můžete si sice koupit dezinfekční sprej a nastříkat jej do výdechů ventilace či rovnou do interiéru i doma, ale podle mých zkušeností to není příliš účinné.
-
Servis klimatizace Svěřte odborníkům
Klimatizační systémy bohužel nejsou zcela těsné, takže úbytku chladiva se nelze vyhnout. Pokud klimatizace chladí málo, nechte si jej doplnit. Roomster používá starší a levnější chladivo R134a.
-
Výměna chladicí kapaliny Svěřte odborníkům
Koncern VW tvrdí, že chladicí kapalina má neomezenou životnost. Má k tomu i nějakou argumentaci. Ale proč tedy výrobce chladicí kapaliny pro koncern VW striktně omezuje její životnost na 5 let/250 000 km? Zde se rozhodně nespoléhejte na chlácholení automobilky a kapalinu v uvedeném intervalu měňte (používáte-li jinou než originální G13, pak i dříve). Ušetříte si tím poškození motoru následkem rozežraných těsnění pod hlavou.
-
Výměna oleje Zvládnete sami
Odborníci tvrdí, že longlife intervaly byly zavedeny jen proto, aby auto nevydrželo a museli jste si tak pořád dokola kupovat nové. V každém testu bazarového auta ve Světě motorů je uvedeno doporučení zbavit se těchto nejčastěji 30 000 km či 2 roky dlouhých intervalů a přejít na obvyklý interval 15 000 km/1 rok (u HTP zkrátit na 10 000 km/1 rok). Kromě prokazatelně delší životnosti motoru tím vlastně ani moc nezvýšíte náklady, protože nebudete muset kupovat dražší longlife olej.
Jak to řeším u svého Roomsteru já? Na začátku vlastnictví jsem suverénně prohlašoval, že dlouhé intervaly výměny oleje rozhodně nebudu zkracovat, protože Roomstera nebudu mít celý život. O tom to je - kdo má auto vždy jen na pár let, může na to zvysoka kašlat. Ale já jsem se nakonec rozhodl jinak. Roomstera si chci nechat a tak měním olej každý rok bez ohledu na ujetou vzdálenost. Ta se pohybuje mezi 15 a 20 000 km. Nechal jsem si tedy dlouhé intervaly s dražším longlife olejem, ale měním ho každý rok po uvedeném počtu kilometrů.
-
Výměna oleje v převodovce Svěřte odborníkům
V autě je prostě čas od času potřeba vyměnit každý druh kapaliny, olej v převodovce tedy není výjimkou. Nezapomeňte na to každých 6–10 let nebo 120–150 tisíc km (dle toho, co nastane dříve).
-
Výměna rozvodů Svěřte odborníkům
Motory HTP, TSI a 1,6 16V mají rozvody poháněné „bezúdržbovým“ řetězem. Ty nemají předepsaný interval výměny, ale vždy jen kontrolu. Z preventivních důvodů jim přesto věnujte pozornost:
- U jednotek HTP vyměňte, pokud chrastí.
- U TSI vyrobeného do 23. 10. 2011 ideálně přestavět na širší rozvody za cca 10 000 Kč, pak bude klid. Více informací v článku Rozvody u 1,2 TSI.
- U 1,6 16V platí to samé, co u HTP - vyměňte když chrastí. Zde se ale řetězové rozvody podařilo udělat velmi spolehlivé.
Všechny diesely a benzinový motor 1,4 16V mají řemen. Výměna by měla probíhat každých:
- 90 000 km/8–10 let u 1,4 16V.
- U TDI PD i CR měňte kolem 150 000 km nebo nejpozději po 10 letech.
-
Výměna drážkového řemene Svěřte odborníkům
U řemene pohonu příslušenství (používají se pro něj názvy drážkový, plochý či klínový) předepisuje servisní plán pouze kontrolu každých 60 000 km. Výměna by však v ideálním případě měla probíhat spolu s výměnou rozvodů, popř. každých 120 000 km. Pokud jezdíte málo, kontrolujte každý rok jeho stav a nechte jej vyměnit, pokud je popraskaný nebo když za vlhkého počasí píská. Pískání signalizuje jeho prokluzování.
-
Vyčištění zadních bubnových brzd Svěřte odborníkům
Jednou za rok až dva.
-
Nátěr brzdových bubnů Zvládnete sami
Šedý lak, kterým jsou bubny natřené z výroby, je dlouhodobě neochrání. Po první zimě začnou rezivět, proto je vhodné je natřít či nastříkat. Styčnou plochu mezi bubnem a diskem ale nenatírejte.
-
Péče o dveřní závěsy Zvládnete sami
Na mém Roomsteru jsem si po třech zimách všiml koroze na spodních závěsech obou předních dveří. Podle mého názoru je na vině prach a sůl, které se sem dostanou. Na spodní straně dveří totiž chybí přídavné těsnění, jaké je běžné na dražších vozech (ale má jej třeba i Rapid). Po zimě je dobré panty umýt a promazat vazelínou. Já jsem použil bílou ve spreji. Namazané to sice moc hezky nevypadá, ale rezavé panty též ne.
-
Ochranný nástřik Svěřte odborníkům
Kdo to s životností svého auta myslí opravdu vážně, nelituje investice do nástřiku podvozku, případně i dutin karoserie. Že je dvanáctiletá záruka na neprorezavění dost dlouhá? Možná, ale na podvozkové díly se nevztahuje! Přitom nápravy a podmotorový rám schytávají to nejhorší - sůl, kamínky, voda. Dodatečná ochrana spodku se vyplatí tím spíš, pokud často parkujete v trávě a nejezdíte moc rychle - podvozek pak nestačí osychat.
Vyhlášení specialisté na ochranné nástřiky pracují v Autoklempířství Trendl. Můj Roomster zde byl v červnu 2019 a za ošetření dutin (zahrnuje prahy, nosníky, vnitřek kapoty, bočních a zadních dveří), podvozku a výfuku jsem zaplatil 11 500 Kč. Auto u nich pobylo od pondělí do pátku. Komu se zdá cena vysoká, může se rozhodout jen pro jednu věc, tedy dutiny nebo podvozek. Nástřik je prý ideální každé tři roky zopakovat, cena za opakovaný nástřik je již nižší.
Podmotorový rám a rameno zadní nápravy po čtyřech zimách
Po nástřiku