Zkušenosti s Fordem Grand Tourneo Connect Active
2.0 EcoBlue 90 kW AWD

Zveřejněno 21. února 2023.
Ford Grand Tourneo Connect Active 2023 bílá Frozen - čelní pohled
Poznámka úvodem

Zkušenosti uvedené v tomto článku mi dorazily e-mailem od mého čtenáře, který auto vlastní od října 2022. Rád poskytuji prostor pro jejich zveřejnění.

Co máme

Ford Grand Tourneo Connect AWD, bílý, halogeny a plechovou střechu. Asi jsem měl s objednávkou auta větší štěstí než Vy s Caddy. Když jsem se rozhodl, že náš Passat z roku 2005 potřebuje nástupce, zjistil jsem, že z Toyoty PROACE City Verso nevidím přes A sloupek a středový tunel mi překáží na nohy. A tak jsem zašel na předváděčku do VW. Caddy mne oslovil, ale pan prodejce byl fér a vysvětlil mi, že při objednání v 7/2022 nemůžeme čekat dodání dříve než ve 4/2023 a to ještě prý s nezafixovanou cenou. Ale že se případně mám zeptat u Forda. Tam jsme tedy koncem července objednali a koncem října si odvezli z autosalónu!

Naše dojmy

 • K autu byl návod jen ve španělštině a prodejci se to zdálo úplně OK. Že všem stačí elektronický (ale někde na cestách také není signál!), a že mi český objednají. Po měsíci jsem je začal prudit, protože je to auto napůl služební a podle školitele řidičů–referentů ve voze český návod být musí. Takže auto služebně nejezdilo, abych nemusel plně vracet DPH za dané měsíce (a i další položky při plném využití jako soukromé vozidlo). Prohlásil jsem, že od Fordu budu chtít kompenzaci. To je konečně po dvou měsících probudilo a dali mi návod z předváděcího kusu. Návod od Fordu mimochodem není přizpůsobený konkrétní výbavě – zaostalost. Pro zaměstnance, který neviděl objednávkovou specifikaci, je rizikem spoléhání se na v návodu uvedené asistenty, které ve voze nejsou. Čekám, že je časem někdo bude po nehodě popotahovat…

 • Karoserie Forda je určitě méně aerodynamická než u VW (a mně se Fordí ani moc nelíbí), ale zvolil jsem „auto hned“.

  Poznámka

  VW Caddy má Cx 0.30, Ford koeficient odporu vzduchu neuvádí.

 • Spotřeba při prvních 300 km byla neuvěřitelných 9 l/100km, ale už si to sedlo na cca 6,2 mimo město a mimo dálnice.

 • Koberec pouští rychle vlákna a bez dokoupených vaniček by se dost brzy prošoupal. Možná mají u Fordu úspornější recepturu.

 • Oproti Passatovi (motor BMP = 103 kW Pumpe-Düse osmiventil s DPF) jezdí 90kW Caddy dost lenošně. Nedovedu si představit 55 kW a s přívěsem kolem jedné tuny bych nerad i těch 75 kW.

 • 4×4 nám na sněhu už dvakrát dost pomohlo. Před týdnem byly popadané stromy a objet zastavenou kolonu těch, co se nevyhrabali (protože pluh neprojel), se mi bez potíží podařilo. Fakt to dobře funguje.

 • Pořád se mi za jízdy mění počet obsazených sedaček ve 2. a 3. řadě. Budu muset reklamovat, protože při havárce by se na místech, kde někdo sedí, ale auto to nevidí, neodpálily airbagy.

 • Budu teď mít najeto asi 2 000 km a vyzkouším, jestli budou u Fordu prskat, když si na nepovinnou výměnu oleje donesu vlastní. V manuálu se bohužel nepíše nic o specifikaci oleje!

 • Dost mě štve, že u 4×4 chybí rezerva. Toho jsem si při objednávce nevšiml, jinak bych zkusil objednat 5. dveře s otevíráním do stran a rezervu vozit zvenku jako Land Rover 😉

  Poznámka

  U Fordu v roce 2022 nešlo dvoudílné páté dveře objednat a nelze to ani nyní (únor 2023). Kdo je nutně potřebuje, pochodí u VW Caddy.

 • Mezi posuvnými dveřmi a karoserií se u zadního kola hromadí i hrubozrnná špína a kamínky. Nezabrání tomu ani oplastování okraje podběhu u výbavy Active.

 • Auto po vypnutí samo sklápí zrcátka, po startu je zase narovnává. Do naší úzké garáže ale musím vjíždět již se sklopenými zrcátky, tedy manuálně sklopit otočným čudlíkem. Po vyjetí z garáže bych čekal nějaké upozornění, že jedu vice než 20 km/h a nemám zrcátka narovnaná. Je to dost překvapení, když se člověk ohlédne a ono není nic vidět. K té bandě asistentů, co pískají při každé hlouposti, by to předpokládám nebylo těžké doprogramovat, když asi jsou motorky v zrcátcích na nějaké té sběrnici, předpokládám LIN.

Čekací lhůta

Asi jsem měl vážně štěstí. U Fordu v té době rozbíhali nový objednávací systém. Vzpomínám si, že dealerka říkala, že minulý týden byla na školení a byl na krátkou dobu stop stav s objednávkami. Teď poprvé ho používá a zaplánovává naši konfiguraci (úplně nově). Při příští návštěvě se ptala, zda jsme si to nerozmysleli. Volali jí totiž jiní dealeři, protože 4×4 jsme na ten měsíc vykoupili právě my. Ale netušil jsem, že by to celkově měla být taková bída, myslel jsem, že limitovaný je jen počet čtyřkolek. Barva ale myslím nebyla rozhodující, v dodávce s naším autem přišly i jiné barvy. Spíše jsem měl (nepotvrzenou) teorii, že automobilky vyrábí jednotlivá auta podle toho, kolik jim zbylo emisních limitů (a VW jich asi vyčerpal víc na dražších modelech), ale nevím…

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Volkswagen Caddy vs. Ford Tourneo Connect

Volkswagen Caddy vs. Ford Tourneo Connect

23. 7. 2023 07:03

(AKTUALIZOVÁNO)
Na první pohled je Ford Tourneo Connect líbivější než VW Caddy. Má proti originálu i další výhody? A jak jsou nastaveny ceny a výbavy?

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

25. 1. 2022 14:49

Moje osobní vysvědčení Maxi Caddyho. Obsahuje kritéria, kterých si novináři nevšímají + srovnání s předchozí legendární generací.

Přehled sedmimístných vozů Volkswagen

Přehled sedmimístných vozů Volkswagen

18. 11. 2022 11:00

Možná jste si stejně jako já mysleli, že nejlepší značkou pro rodinu je Škoda. Jenomže ta prodává jediné auto pro sedm lidí. Vsadím se, že neuhodnete, kolik jich v České republice nabízí Volkswagen…

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

28. 11. 2023 06:54

(VÝRAZNĚ ROZŠÍŘENO)
Jsou auta, která bych si dobrovolně za normálních okolností nikdy nekoupil. Největší odpor mám k autům bílým, ojetým a esúvéčkám. No a čím myslíte, že od listopadu 2023 sám jezdím?