koncept

Škoda Roomster Concept 2003 - vize budoucnosti.

Studie vozu zaměřeného především na mladé a aktivně žijící rodiny pod názvem Roomster byla představena ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 2003. Vůz se možná zprvu nejevil všem jako nejkrásnější, ale jedinečný styl mu nemohl upřít nikdo. Něco tak odvážného u automobilky Škoda ještě nikdo nikdy neviděl. Design studie byl natolik originální, že si jej neuměl nikdo představit v sériové výrobě. Přesto se již tehdy objevily spekulace o sériové výrobě a to kvůli firemním materiálům, ve kterých stálo: „Výroba vozu v této podobě není plánována.“ A právě slova „v této podobě“ mnohé naznačila.

Panoramatické přední okno, rozdílné tvary bočních oken na obou stranách, posuvné dveře (navíc jen na pravé straně), prosklená záď, dva prosklené pruhy na střeše a na přídi pak zcela nový styl masky chladiče, moderní optika světlometů a blízko u sebe umístěné mlhovky. Záď zdobil naprosto minimální zadní převis a rozměrné, svisle orientované koncové světlomety. To všechno, ale také mnohé další designové a konstrukční prvky dodávaly tomuto minivanu jedinečný a nezaměnitelný styl.

Vůz odpočátku zaujal nejen velkorysou šířkou a gigantickým rozvorem, ale také minimální celkovou délkou a současně neuvěřitelně prostorným interiérem. Ten byl vytvořen v techno stylu a přesto mu nechyběla praktičnost. Například přední sedadla šla otáčet o 180 ° a cestující na předních sedadlech by tak měli možnost pohodlně komunikovat se zadními cestujícími, samozřejmě pokud by vůz stál. Před zadní posuvnou lavicí se nacházel téměř nekonečný prostor, ve kterém by bylo podle skic možné převážet pár jízdních kol.


Roomster Concept vs. sériový Roomster

Na první pohled se sériový Roomster od své studie příliš neliší. A to je dobře. Nejvýraznějšími designovými změnami jsou klasičtější páté dveře, které byly u studie celé prosklené a levá strana automobilu, která je u série shodná s pravou. Zcela odlišný je však interiér obou Roomsterů. Čtyřmístná studie Roomsteru se chlubila posuvnou zadní lavicí v rozsahu 750 mm, sériově se pak posouvají obě krajní zadní sedadla a to ve skromnějším rozsahu 150 mm. Zcela jiné je také ztvárnění přístrojové desky. Technický základ vozu je také odlišný, studie stála na podvozku s rozvorem 2710 mm. Sériový Roomster pak dostal o něco skromnější hodnotu 2617 mm. Celkové vnější rozměry vozu se také zcela změnily, studie Roomsteru měřila na délku 4055 mm, na šířku 1843 mm a do výšky 1699 mm. Co však zůstalo nezměněné, je základní myšlenka Roomsteru - vpředu kokpit, vzadu obývák.

Designové studie vozů Roomster (2003), Yeti (2005) a Tudor (2001) můžete kdykoliv naživo spatřit v depozitáři Škoda Auto Muzea v Mladé Boleslavi.



Škoda Roomster Concept 2003 Škoda Roomster Concept 2003 Škoda Roomster Concept 2003 Škoda Roomster Concept 2003 Škoda Roomster Concept 2003 Vývojová skica Vývojová skica Vývojová skica Vývojová skica Vývojová skica Vývojová skica Vývojová skica Vývojová skica Vývojová skica