Aby Roomster a Fabia 2 nezrezly
Napsáno 1. října 2024.Nejstarší Roomstery se v roce 2024 dožily osmnáctin. Přitom jako by to bylo včera, když jsem se účastnil Roomster Roadshow na plzeňském náměstí Republiky. To se ovšem psal rok 2006.
Opravdu zachovalých kusů rychle ubývá. Jestli na vás v době, kdy si chcete nějakého koupit, v inzerci číhají jen kusy se zmatnělými světly, neoriginálními koly či ošoupaným volantem, není vůbec podstatné. Všechny díly můžete vyměnit. To jediné, co je opravdu důležité, jsou dvě věci: stav karoserie a motoru. Motor v tomto článku vynecháme a věnovat se budeme té karoserii. Kde se nejčastěji objevuje koroze a jak jí předcházet?
Nástřik podvozku a dutin
Po tolika letech strávených celoročně na silnicích již určitě nelze spoléhat na protikorozní ochranu z výroby. Podvozkové díly byly pouze natřené černou barvou a kdo neprovedl dodatečný nástřik, má dnes nápravy a podmotorový rám komplet orezlé. Nebude trvat dlouho a třeba taková spodní ramena přední nápravy se pod autem při projetí výmolu prostě zlomí. Přišlo mi vtipné, že totéž, co popisoval Svět motorů v čísle 28/2023, se za pár týdnů stalo mému švagrovi (rovněž u jedničkové Fabie).
Já nechal u Roomstera ošetřit podvozek a dutiny u profesionála až u čtyřletého auta se sto tisíci na počítadle. Ideální čas už jsem tedy prošvihl, ale v tomto případě stále platí otřepaná fráze „lepší pozdě než nikdy“. Tam, kde se před nástřikem už stihla zakousnout koroze, by po něm měla být zakonzervována a dále se nerozlézat. Vůbec nejlepší péči autu dopřejete, pokud nástřik budete zhruba každé tři roky opakovat. Ne nutně kompletní, ale hlavně v místech, kde došlo k jeho poškození.
Zástěrky ano nebo ne?
Můj Roomster vozil od prvního kilometru přední i zadní zástěrky. Jejich cíl je zřejmý: omezit špinění a otloukání prahů a dveří posypovým materiálem. Reálný přínos bohužel není jednoznačný. Nejprve v době drahých paliv po covidu sundávám ty zadní, abych nezhoršoval aerodynamiku a tím spotřebu paliva. Jako majiteli auta mi vlastně nejsou k ničemu. Špinění zádě nijak neomezují a jestli je díky nim ostřik vzadu jedoucího auta menší, je mi srdečně jedno.
Hlavní problém zástěrek spočívá v jejich kontaktu s lakem. Mezi zástěrku a lak se totiž dostává jemný prach, který jej postupně odírá. V případě zadních tím trpí jen plastový nárazník, takže koroze zde nehrozí. Jenže u předních…
Moje původní přesvědčení bylo takové, že přední zástěrky stačí jednou ročně sundat a vymýt dutiny za nimi, ve kterých se jinak střádá bláto. Tak jsem to také dlouhou dobu praktikoval a stačilo to. Jak roky plynuly, tak se přesně v oněch místech, kde zástěrka doléhá ke karoserii, objevily pupeny.
V létě 2024, po devíti letech provozu se zástěrkami, tak z Roomstera sundávám i ty přední. Oblast spoje předního blatníku s prahem je jedno z nejchoulostivějších míst karoserie vůbec. Trpí bez zástěrek i s nimi.
Moje doporučení: pravidelně odšroubujte tři torxy za předním kolem, dutinu prahu vymyjte a nechte důkladně uschnout. Toto místo určitě mějte ošetřené nějakým dutinovým voskem. Zda zástěrky mít či ne? Nemám jednoznačný názor. Náš nový Caddy je zatím ještě má.
Prahy
Kromě přední části prahů startuje zákeřná koroze též kolem záslepek na spodní straně prahů. V této oblasti byla totiž z výroby přerušena ochranná vrstva plastizolu, jinak by záslepky nešlo nasadit.
Pupeny bují i na prazích nástupních – obvykle kvůli zářezům od kamení na podrážkách bot, když třeba malé děti šplhají do sedaček. Ochránit se dají lištami, které Škodovka umí dělat pěkné.
Páté dveře
Rezavé koláče nad zadní registrační značkou nejsou k vidění jen u Roomstera – týkají se v podstatě všech škodovek s registrační značkou umístěnou na pátých dveřích minimálně do doby, než bylo zavedeno její LED osvětlení. Zda je koroze kolem světýlek značky způsobená bludnými proudy žároviček, jak tvrdí Martin Vaculík či hrany vystřižených otvorů v plechu rezivějí prostě proto, že jsou to hrany, nám může být vlastně lhostejné. Jednoznačně však máme starosti.
Rez bují nejen kolem dvou prostřihů pro osvětlení, ale též kolem středového otvoru pro mikrospínač dveří (což Vaculíkovu teorii nepodporuje). Na mém voze dokonce koroduje i spoj plechů na vnitřní straně víka. Zbavit se té koroze není žádná sranda – brousím a natírám každé jaro. Přesto se oranžové svinstvo každou zimu objeví znova. Dveře jsou rok od roku v horším estetickém stavu a tak promýšlím, co s nimi.
Naprosto nekompromisním řešením by bylo jejich nahrazení novými a nejlépe plastovými, které se krátkou dobu montovaly na Scouta. Jsou ovšem těžko k sehnání a bylo by nutno je celé nalakovat do metalízy Miami.
A ještě jedna věc u pátých dveří: pod plastovým držákem registrační značky dochází k prodření laku. Doporučuji zvětšit mezeru mezi plechem a držákem pomocí podložek vložených mezi držák a bílé plastové příchytky. V mém případě už bylo pozdě, musel jsem opravovat a za espézetkou to vypadá hrozně. O důvod víc sehnat si ty plastové dveře…
Zadní část karoserie
Jakmile objevíte pupeny v oblasti spoje zadního nárazníku s karoserií, buďte si jisti, že po sundání nárazníku nebude situace moc dobrá. Málo je platný ten dodatečný kousek fólie, který výrobce začal lepit mezi nárazník a karoserii. Na mém voze začala koroze v těchto místech vylézat na povrch po devíti letech.
Po sundání nárazníku mi bylo do pláče. Zadní výztuha byla na pravé straně už hloubkově prorezlá, vůbec nemělo smysl ji nějak léčit. Podařilo se mi koupit novou za 500 Kč, přičemž není bez zajímavosti, že některé e-shopy ji prodávají i za pětinásobek. Novou jsem důkladně napatlal všemi protikorozními „mastmi“, zrezlá místa karoserie opravil, dutiny určené pro tažné zařízení vystříkal dutinovým sprejem a doufám, že zde budu mít pár let klid.
Prodřený lak kolem gumových těsnění
Části vozu, které nejsou ani uvnitř ani venku, se málokomu chce mýt. Mytí nástupních prahů a veškerých zádveří má však spolu s otíráním gumových těsnění hadrem velký význam. Obyčejný prach z cest totiž dokáže prodřít lak v těch místech, kde se o něj tře dveřní těsnění. Takto rozsáhlé poškození laku a následně vzniklou korozi skeletu karoserie je pak těžké jakkoliv opravovat. Přitom by bývalo stačilo nebýt líný a nezanedbat prevenci. Kdyby o tom člověk ovšem věděl včas.
Koroze kolem panoramatické střechy
Je vám líto, že u svého Roomstera nemáte skleněnou střechu? Naopak, můžete si gratulovat! Já jsem u toho svého objevil v rozích její odtokové hrany pupeny. A to mi řekněte, co s nimi mám dělat? Příští jaro sundám tu gumovou lištu a budu doufat, že to půjde opravit. Že už se koroze nerozlezla až někam pod sklo panoramatické střechy.
Obtížně se řeší ještě otlučená a následně orezlá hrana nad čelním oknem. Zde po čase nezbyde, než okno odlepit a lak opravit pořádně.
Prostě všude
Není vůbec špatný nápad občas odhrnout nějakou těsnící gumu a zkontrolovat stav plechů pod ní.
Rovněž doporučuji jednou ročně demontovat zadní svítilny, jejichž rohy také rády prodírají lak.
Dále někdy demontujte plastová nadkolí: budete žasnout, jak karoserie nad nimi chytá lišku.
Když už máte sundané podběhy vzadu, určitě se vyplatí sundat i zadní nárazník, třebaže se pupeny zatím zvenčí neobjevily. Všechny tyto demontáže jsou nesmírně snadné, většinou si vystačíte s torxem. Až budete mít plastové díly odstrojené, vyplatí se odhalené plechy umýt a ošetřit nějakým dutinovým sprejem.
Často jsou k vidění také pupeny na bočních dveřích a prohlédněte si též jejich rohy.
Dokonce i pod lesklými plastovými obklady A sloupků se hromadí špína, která začne konat dílo zkázy. Vyčistit, zkontrolovat.
Jak opravovat korozi na autě?
O tom, jak nejlépe uvést plech a lak zasažený korozí do pěkného stavu, si netroufám udělovat rady. Sám jsem začínal úplně od nulových znalostí a moje učení vypadalo nějak takhle:
První opravy spočívaly v oškrábání rzi a přetření lakovým štětečkem.
Když opravené místo po příští zimě vykvetlo, už jsem byl o něco chytřejší a před nalakováním použil odrezovač v podobě kyseliny fosforečné.
O rok později už se dozvídám, že nátěr plechu by se měl skládat z více vrstev. Po aplikaci odrezovače tedy natírám nejdřív základní barvou, teprve poté vrchní barvou.
Ač se na každé plechovce barvy dočtete o fantastických antikorozních vlastnostech, obvykle jsou to lži. Dle mých dosavadních zkušeností jsou nejpříšernější barvy vodou ředitelné 2v1 (základní i krycí nátěr v jednom). Jako základní barvu tedy pořizuji Detecha Fest primer, jejíž odolnost se zatím jeví slušně. Jestli znáte ještě nějakou lepší, sem s ní!
Když už laková tužka nestačila, pořizuji též sprej.
Jakmile začala reznout místa tak říkajíc na očích, bylo jasné, že se budu muset naučit metodám rozstřiku, jemného broušení a nástřiku vrchního bezbarvého laku. Výsledek prvního takového pokusu můžete vidět na fotkách.
No a příště snad dospěju až do té fáze, že mezi základní a krycí nátěr dám i nějaký ten plnič. Se moc nesmějte, to je prostě proces postupného učení a zlepšování se ;-)
Takže opravujte, jak umíte. Myslím, že jakákoliv oprava bude lepší, než nedělat nic.
Však nás jistí dvanáctiletá záruka proti prorezavění, ne?
Jenže většina Roomsterů a dvojkových Fabií už je z ní pryč a za chvilku budou všechny. I pokud u vašeho auta stále platí, nespoléhejte, že se v autorizovaném servisu něčeho domůžete. Pro úspěšné uplatnění reklamace totiž potřebujete zkombinovat několik faktorů:
Závěrem
Auto myjte tak často, jak zvládnete a jak vás to baví. Hlavně v zimním období (když teplota dovolí), protože jednoznačně největším nepřítelem plechů našich aut je posypová sůl. Na dodatečnou ochranu laku voskováním mně osobně nezbývá čas, tak používám alespoň autošampon s voskem. Pravidelně zkoumejte, zda někde nezačíná koroze. Její výskyty co nejdříve opravujte, protože sama nezmizí a bude se pouze zhoršovat. Příjemnou zábavu!