Aktuální dodací lhůty Volkswagenu Caddy

Napsáno 26. listopadu 2022. Naposledy aktualizováno 30. ledna 2024.
Výroba VW Caddy 5

V jedenáctém měsíci čekání na objednaného Volkswagena Caddy Maxi 5. generace jsem se zastavil u prodejce, abych se zeptal na aktuální stav. Připomínám, že objednávka byla podepsána 10. ledna 2022 s termínem dodání 9 až 12 měsíců. Auto tedy mělo být vyrobené v průběhu posledního čtvrtletí 2022. Stihne to Volkswagen?

Zatím se zdá, že ne. Na platnost avizované dodací doby jsem se poprvé informoval po půl roce čekání, v červenci 2022. Tehdy byla informace od prodejce následující:

Prodejce VW Užitkové vozy

Vůz aktuálně není zaplánován pro výrobu, ale dle včerejšího telefonátu bude vyroben do konce roku.

V listopadu 2022 se stanovená lhůta začala chýlit ke konci a od prodejce dorazila informace, že vůz stále není zaplánovaný do výroby, a že to vypadá spíš na jaro 2023. Zde trochu odbočím.

Lze po objednání měnit konfiguraci?

Odpověď je třeba rozdělit na dvě části:

  1. Dokud není vůz zaplánovaný, lze bez problémů provádět změny v konfiguraci, ať už malé (přidání/odebrání nějakého výbavového prvku či změna stupně výbavy) nebo velké. Mezi velké změny patří motorizace, převodovka, pohon. Motorizaci jsem měsíc po objednání měnil i já a šlo to úplně hladce.

  2. Jakmile však dojde k zaplánování výroby, pak jsou již změny podstatně obtížnější a omezují se jen na drobné úpravy příplatkové výbavy. Ale i ty mohou být zamítnuty, takže v této fázi už nelze na cokoliv spoléhat. Po zaplánování bývá vůz vyroben cca do dvou měsíců a objednávku již nelze zrušit.

Plyne z toho doporučení, že pokud máte objednaný nový vůz, průběžně se informujte, zda již je či není zaplánovaný do výroby. Dokud není, objednávku můžete bez potíží stornovat a prodejce vám vrátí celou zálohu. Zrušení objednávky je pro něj práce na jeden klik a nemá s tím žádnou starost. Jakmile je však už výroba zaplánovaná, auto bude vyrobeno! Pokud se v této fázi rozhodnete od objednávky odstoupit, budete při jednání s prodejcem rozhodně tahat za kratší konec. Můj prodejce mi třeba řekl, že kdyby musel prodávat mé zelené auto, byl by to pro něj handicap. Kdyby bylo bílé či šedé, prodalo by se snáz. Rovněž mi opakovaně doporučoval přidat do výbavy App Connect (propojení mobilu s infotainmentem), který zákazníci hojně vyhledávají a auto bez něj nechtějí.

Jak dlouho trvá výroba VW Caddy 5. generace?

Ve čtvrtek 24. listopadu 2022 jsem navštívil prodejce osobně, abych se vyptal, jak Volkswagen nyní vyrábí auta. Prodejce má údajně aktuálně objednanou výrobu cca 30 kusů osobních Caddy. Za celý rok 2022 mu dorazil jediný kus a to hned v lednu. Po týdnu byl prodaný. Moje objednávka z ledna je prý čtvrtá nejstarší, takže ještě tři kusy byly objednány dříve. Situaci potvrzuje také jeden z mých čtenářů, jenž je rovněž čekatelem na osobního Caddyho. On objednával u jiného dealera přesně o tři měsíce dříve než já, takže 10. října 2021 a auto stále není zaplánované pro výrobu. Aktuálně mu slibují dodání v 7. týdnu 2023. Mně předpovídají jaro 2023.

Výroba VW Caddy Maxi 5

A co ostatní užitkové modely VW?

Podle mého obchodníka obdobně špatná situace jako u osobních variant Caddy panuje též u nového Multivanu 7 a velké dodávky Crafter. Multivany mu letos přišly jen dva. Jediné, co prý jakžtakž chodí, jsou staré Transportery a Caravelly 6.1 a dvoumístné plechové Caddy Cargo. To mohu potvrdit, parkoviště jich měli plné.

Výroba VW Multivan 7

Co prodlužuje dodací dobu?

Dodací lhůty jsou velice individuální a čím specifičtější konfiguraci si vymyslíte, tím větší je nejistota ohledně doby dodání. Mám informaci, že u Caddy se kratší dobu čeká na benzínový motor 1.5 TSI, na naftu si počkáte déle. Rovněž tažné zařízení prý prodlužuje výrobu asi o pět týdnů. Jakým způsobem se vozy řadí do výroby, je záhada, do které nevidí ani prodejci. Výrobní systém silně závisí na aktuální dostupnosti mikročipů, a protože nové generace Caddy a Multivanu jsou jich asi plné, výroba vázne. Svou roli hraje např. i volba barvy karoserie. Tipuji, že z důvodu velké obliby se nejvíce vyrábí bílých vozů, což u Caddy platí tuplovaně, neboť bílá je drtivá většina plechových variant Cargo. Pak je ještě otázka, které z trhů výrobce upřednostňuje a jaké země odsouvá na vedlejší kolej.

Výroba VW Caddy Cargo
Na bílé auto budete čekat nejkratší dobu, což u současného modelu platí stejně jako u vyobrazené třetí generace. Důvodem je pro mě nepochopitelná obliba bílé barvy mezi soukromými zákazníky a značná výroba dvoumístných „plechovek“.

Přinese rok 2023 zlepšení?

Výhled na příští rok přesto dává naději na zlepšení, což opatrně naznačuje jak můj prodejce, tak i tiskový mluvčí Volkswagenu David Valenta, který ve Světě motorů v čísle 37/2022 uvádí:

David Valenta, Volkswagen

Situace s dodavateli se dál zlepší a v první polovině roku 2023 budeme schopni snížit čekací lhůty na čtyři až šest měsíců u všech modelů. Aktuálně se nám to už povedlo u modelů Tiguan, Allspace a Up, kde se podařilo urychlit plánování do výroby a zkrátit lhůty na šest až osm měsíců z původních víc než dvanácti.

Kritická pro výrobu nových aut bude nejspíš letošní zima. Volkswagen se obává rostoucí ceny zemního plynu, potažmo jeho nedostatku, a proto si již v létě vyráběl skla do zásoby.

Osobně mi současné extrémní čekací doby nevadí. Mám čas našetřit potřebnou částku a taky mám čím jezdit. Čím mladší nový Caddy bude, tím budu raději. Jen se děsím případné modelové péče. To, co potkalo Touran v rámci inovací pro modelový rok 2023, je mou noční můrou.

Dodací lhůta v roce 2023

25. března 2023 jsem u prodejce Auto Jarov zjišťoval aktuální dodací lhůty pro Volkswagen Caddy. Prý se pohybují v rozmezí 8–12 měsíců, což je v podstatě stejné jako před rokem. Na délku čekání prý nemá ani tak vliv množství výbavy, jako spíš prvky, na které jsou restrikce (= dodavatelé nestíhají dodávat). Které to jsou, mi však neřekl, protože se to často mění. Před rokem to např. bylo tažné zařízení. Zajímavá byla též informace, že fabrika ve výrobě preferuje zákaznické objednávky před dealerskými. Aktuálně jim prý začínají přicházet auta objednaná v lednu 2022. Vozy objednané v dubnu 2022 očekávájí na podzim 2023. Ovšem na konkurenční Toyotu PROACE City Verso se prý čeká 22 měsíců! A ještě je dražší…

Jak zkrátit dodací dobu? (dodatek z 26. října 2023)

Nechcete na Caddy čekat dva roky? Tak si dejte dobrý pozor, aby vaše objednávka byla vedená jako zákaznická (tedy na Vaše jméno) a ne jako dealerská. Já udělal při objednávce přesně tuto chybu. Prodejce mi nabídl slevu 20 000 Kč, pokud bude auto registrované tři měsíce na něj. Jenže tím pádem je objednávka vedena jako dealerská a fabrika ji odsouvá na vedlejší kolej. Chcete důkaz? Můj VW Caddy bude vyroben nejdříve 9. týden 2024, tedy dva roky a dva měsíce od objednání. Kdybych toto věděl, na dvacetitisícovou slevu bych se zvysoka vykašlal. Vysvětlení Volkswagenu:

Infolinka Volkswagen, 25. 10. 2023

Měl byste též u svého prodejce prověřit způsob, jakým byl vůz objednán. V našem systému neevidujeme zákaznickou objednávku na Vaše jméno a údaje. Dle popisu se však může jednat o vůz, který byl objednán jako dealerský. Toto hraje v plánování výroby též značnou roli.

Proč to vlastně tak trvá?

Automobilky se dušují, že problém s nedostatkovými mikročipy je vyřešen. Proč tedy ještě v září 2023 byla moje objednávka odsunuta o dalšího půlroku? Vysvětlení opět podává infolinka Volkswagen ČR:

Infolinka Volkswagen, 25. 10. 2023

U některých vozů Caddy Maxi skutečně došlo ke zpoždění a odsunutí výroby na příští rok. Důvodem je restrikce ze strany výrobního závodu na vybraný model kvůli pozastaveným subdodávkám z oblastí postižených záplavami v létě tohoto roku. Tuto skutečnost samozřejmě nejsme schopni jakkoliv ovlivnit.

Můj prodejce ještě upřesnil, že těmi záplavami byl postižen některý ze subdodavatelů ze Slovinska.

Jak dlouho čekají ostatní?

V e-mailu mi přistála zpráva od dalšího čtenáře a rovněž čekatele na Caddyho s odkazem na zajímavý přehled dodacích lhůt od lidí z Evropy: https://www.delais.fr/en/car/volkswagen/caddy.html. Na drtivou většinu objednávek se čeká jeden až dva roky. Relativně rychle byly vyrobeny objednané čtyřkolky, ale to jen kvůli tomu, že je Volkswagen stáhl z nabídky.

Dodací lhůta v roce 2024

Koncem ledna 2024 u dealera sonduji aktuální dodací lhůty modelu Caddy. Na kratší karoserii se prý čeká už jen kolem čtyř měsíců (čemuž se mi ani nechce věřit), na Maxi si počkáte déle.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

11. 3. 2022 14:30

Moje první neškodovka objednána 10. ledna 2022. Caddy Maxi je asi jediné nové auto pod milion pro sedm dospělých a jejich zavazadla. Dodací doba 9–12 měsíců. Proč, jak a za kolik ho kupuji? (AKTUALIZOVÁNO)…

Objednáno TSI, dorazí TDI. Jak je to možné?

Objednáno TSI, dorazí TDI. Jak je to možné?

15. 7. 2022 10:15

V lednu 2022 jsem přece podepsal objednávku na 1.5 TSI. Naftu bych moc rád, ale zkrátka na ni nezbývaly finance. Přesto bude vyrobený Caddy osazen motorem 2.0 TDI v prostřední výkonové variantě 75 kW. Proč?

Přehled variant Volkswagenu Caddy 5. generace

Přehled variant Volkswagenu Caddy 5. generace

30. 1. 2024 10:25

(AKTUALIZOVÁNO O NOVINKY PRO ROK 2024)
Nevyznáte se v nabídce Volkswagenu Caddy? Nevadí, tady je přehled všech možností, které můžete zvolit. V roce 2023 došlo k výrazné redukci šíře variant. Co přinese rok 2024?

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

30. 1. 2024 06:51

(AKTUALIZOVÁNO PRO ROK 2024)
Nejčerstvější změny, jaké výrobce provedl na konzervativně orientovaném voze, jsou zarážející. Snaží se jimi sice zachovat aktuálnost letitého modelu, ale kdyby nedělal nic, prospěl by mu více…

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

29. 8. 2023 08:15

Auto objednané v lednu 2022 stále není na světě. Co se mezitím událo na trhu nových MPV? Bude vůbec někdy vyrobené a nerozmyslel jsem si náhodou svojí objednávku?

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

9. 4. 2023 08:26

Nelze říci, že by jeden byl jednoznačně lepší než druhý. V kterých oblastech dominuje Toyota a v čem je lepší Volkswagen? A co peníze? Jestli jste si dosud mysleli, že Caddy je na vás moc drahý, možná budete překvapeni…

Krátký Volkswagen Caddy vs. dlouhý Caddy Maxi

Krátký Volkswagen Caddy vs. dlouhý Caddy Maxi

1. 1. 2024 08:49

Lámete si při zvažování koupě Volkswagenu Caddy hlavu, jestli bude stačit základní 4,5metrová verze? Dává smysl si připlatit za dlouhou karoserii, i kdyby to mělo být jen tak pro jistotu? Třeba vám pomůže tento článek.