Co lze dokódovat do Roomstera/Fabie 2

Sesumírováno v listopadu 2018.

Tento článek neobsahuje žádné technické informace z odvětví kódování řídicích jednotek. Tomu já nerozumím. Uvádím zde jen (patrně neúplný) seznam funkcí, které lze aktivovat u Roomsteru a Fabie druhé generace. Uvedený seznam ještě ke všemu neplatí pro všechny vozy, obvykle je to něčím opodmínkováno. Zjednodušeně lze říci, že pokud máte vůz po faceliftu a s displejem MaxiDOT, můžete si na tyto funkce pomýšlet. Přesnější informace technického rázu naleznete buď v příslušném vlákně na Škoda fóru nebo kontaktováním lidí, kteří se tím zabývají.

 • Asistent rozjezdu do kopce

  Udrží tlak v brzdném válci po dobu dvou sekund od puštění brzdového pedálu. Funguje to i při couvání. Já to mám již z výroby (příplatek byl 2000 Kč) a jsem s tím spokojený. Dodatečná aktivace podmíněna přítomností ESP.

 • Corner funkce mlhovek

  Přisvěcování mlhovkami do zatáček do rychlosti 40 km/h a také při couvání.

 • Coming Home a Leaving Home

  Rozsvícení světel při odjezdu nebo po příjezdu domů. Vzhledem k absenci světelného senzoru pouze manuální varianta přitáhnutím páčky světelné houkačky. Nutná je ovšem přítomnost systému Start-Stop a takových vozů je minimum.

 • Úplné vypnutí ESP

  U novějších modelových ročníků už není tlačítko na vypnutí ESP, ale vypnout lze jen ASR. Změnou tohoto nastavení půjde tímto tlačítkem opět vypínat ESP.

 • Automatické zamykání nad 15 km/h

  Toto je z celého seznamu jediná věc, kterou si můžete oficiálně nechat aktivovat v autorizovaném servisu. Je o tom zmínka i v návodu k obsluze vozu.

 • Protočení budíků před nastartováním (staging)

  Blbost, ale efektní.

 • Možnost zamknout auto druhým klíčem při nastartovaném motoru

  To se může hodit v zimě při zahřívání auta na ulici.

 • Ukazatel „Dotankovat“ v MaxiDOTu

  Ke standardně zobrazovaným údajům o dojezdu, aktuální a průměrné spotřebě se bude zobrazovat i počet litrů nutných natankovat do plné nádrže. Ukazuje to po pětilitrových skocích a nezdá se mi to moc přesné (možná proto to MaxiDOT standardně nezobrazuje).

 • Tužší (sportovnější) řízení

  Nižší účinek posilovače řízení než u výchozího nastavení. Volant se také ochotněji vrací do středové polohy. Mně je to příjemné, připomíná mi to řízení v Octavii 2.

 • Zvýšení výkonu motoru 1,2 TSI z 63 na 77 kW

  Do slabší podladěné verze lze nahrát originální software pro verzi se 77 kW. Obě výkonové varianty se s největší pravděpodobností neliší ničím jiným, než právě softwarem. Spekulace ohledně rozdílné kvality materiálů použitých na samotném motoru či odlišné spojky a převodovky zatím nikdo spolehlivě neprokázal. Jediným rozdílem mimo softwaru bylo použití kotoučových brzd na zadní nápravě u 77kW verze.

Mohlo by vás zajímat

Servisní plán a údržba Roomsteru

Servisní plán a údržba Roomsteru

6. 11. 2020 03:16

U Roomsteru se po uvedení na trhu kromě podivného designu a vysoké ceny láteřilo též nad výrobními úsporami. Už méně se však ví…

Kola 185/55 R15

Kola 185/55 R15

14. 3. 2021 05:14

Roomster a s ním spřízněná Fabia druhé generace mají ve velkém technickém průkazu zapsán zajímavý rozměr kol 185/55 R15. Jde o rozměr používaný u Škody Citigo a žádný…

Jak uvázat tažné lano

Jak uvázat tažné lano

24. 8. 2018 12:22

Když jsem jednou potřeboval uvázat klasické tažné lano bez karabin, překvapilo mě, že se na internetu nedá najít kloudný návod. Vytvořil jsem tento fotonávod. Jakmile znáte postup, je to jednoduché jak…