Co lze dokódovat do Roomstera/Fabie 2

Sesumírováno v listopadu 2018.

Tento článek neobsahuje žádné technické informace z odvětví kódování řídicích jednotek. Tomu já nerozumím. Uvádím zde jen (patrně neúplný) seznam funkcí, které lze aktivovat u Roomsteru a Fabie druhé generace. Uvedený seznam ještě ke všemu neplatí pro všechny vozy, obvykle je to něčím opodmínkováno. Zjednodušeně lze říci, že pokud máte vůz po faceliftu a s displejem MaxiDOT, můžete si na tyto funkce pomýšlet. Přesnější informace technického rázu naleznete buď v příslušném vlákně na Škoda fóru nebo kontaktováním lidí, kteří se tím zabývají.

 • Asistent rozjezdu do kopce

  Udrží tlak v brzdném válci po dobu dvou sekund od puštění brzdového pedálu. Funguje to i při couvání. Já to mám již z výroby (příplatek byl 2000 Kč) a jsem s tím spokojený. Dodatečná aktivace podmíněna přítomností ESP.

 • Corner funkce mlhovek

  Přisvěcování mlhovkami do zatáček do rychlosti 40 km/h a také při couvání.

 • Coming Home a Leaving Home

  Rozsvícení světel při odjezdu nebo po příjezdu domů. Vzhledem k absenci světelného senzoru pouze manuální varianta přitáhnutím páčky světelné houkačky. Nutná je ovšem přítomnost systému Start-Stop a takových vozů je minimum.

 • Úplné vypnutí ESP

  U novějších modelových ročníků už není tlačítko na vypnutí ESP, ale vypnout lze jen ASR. Změnou tohoto nastavení půjde tímto tlačítkem opět vypínat ESP.

 • Automatické zamykání nad 15 km/h

  Toto je z celého seznamu jediná věc, kterou si můžete oficiálně nechat aktivovat v autorizovaném servisu. Je o tom zmínka i v návodu k obsluze vozu.

 • Protočení budíků před nastartováním (staging)

  Blbost, ale efektní.

 • Možnost zamknout auto druhým klíčem při nastartovaném motoru

  To se může hodit v zimě při zahřívání auta na ulici.

 • Ukazatel „Dotankovat“ v MaxiDOTu

  Ke standardně zobrazovaným údajům o dojezdu, aktuální a průměrné spotřebě se bude zobrazovat i počet litrů nutných natankovat do plné nádrže. Ukazuje to po pětilitrových skocích a nezdá se mi to moc přesné (možná proto to MaxiDOT standardně nezobrazuje).

 • Tužší (sportovnější) řízení

  Nižší účinek posilovače řízení než u výchozího nastavení. Volant se také ochotněji vrací do středové polohy. Mně je to příjemné, připomíná mi to řízení v Octavii 2.

 • Zvýšení výkonu motoru 1,2 TSI z 63 na 77 kW

  Do slabší podladěné verze lze nahrát originální software pro verzi se 77 kW. Obě výkonové varianty se s největší pravděpodobností neliší ničím jiným, než právě softwarem. Spekulace ohledně rozdílné kvality materiálů použitých na samotném motoru či odlišné spojky a převodovky zatím nikdo spolehlivě neprokázal. Jediným rozdílem mimo softwaru bylo použití kotoučových brzd na zadní nápravě u 77kW verze.

Mohlo by vás zajímat

Zazimování auta

Zazimování auta

26. 9. 2020 05:40

Mnoho lidí si dnes ve stodole hýčká nějaké staré auto, s nímž vyjíždí jen přes léto. Ani sezónně provozované auto se však neobejde bez…