Co lze dokódovat do Roomstera/Fabie 2
Sesumírováno v listopadu 2018. Naposledy aktualizováno 4. února 2025.Tento článek neobsahuje žádné technické informace z odvětví kódování řídicích jednotek. Tomu já nerozumím. Uvádím zde jen (patrně neúplný) seznam funkcí, které lze aktivovat u Roomsteru a Fabie druhé generace. Uvedený seznam ještě ke všemu neplatí pro všechny vozy, obvykle je to něčím opodmínkováno. Zjednodušeně lze říci, že pokud máte vůz po faceliftu a s displejem MaxiDOT, můžete si na tyto funkce pomýšlet. Přesnější informace technického rázu naleznete buď v příslušném vlákně na Škoda fóru nebo kontaktováním lidí, kteří se tím zabývají.
-
Asistent rozjezdu do kopce
Udrží tlak v brzdném válci po dobu dvou sekund od puštění brzdového pedálu. Funguje to i při couvání. Já to mám již z výroby (příplatek byl 2000 Kč) a jsem s tím spokojený. Dodatečná aktivace podmíněna přítomností ESP.
-
Corner funkce mlhovek
Přisvěcování mlhovkami do zatáček do rychlosti 40 km/h a také při couvání.
-
Coming Home a Leaving Home
Rozsvícení světel při odjezdu nebo po příjezdu domů. Vzhledem k absenci světelného senzoru pouze manuální varianta přitáhnutím páčky světelné houkačky. Nutná je ovšem přítomnost systému Start-Stop a takových vozů je minimum.
-
Úplné vypnutí ESP
U novějších modelových ročníků už není tlačítko na vypnutí ESP, ale vypnout lze jen ASR. Změnou tohoto nastavení půjde tímto tlačítkem opět vypínat ESP.
-
Automatické zamykání nad 15 km/h
Toto je první z funkcí, kterou si můžete oficiálně nechat aktivovat v autorizovaném servisu. Je o tom zmínka i v návodu k obsluze vozu.
-
Prodloužení doby zamknutí kufru
Druhá funkce, kterou si můžete nechat aktivovat ve Škoda servisu. Spočívá v nastavení určité prodlevy mezi zavřením víka kufru a jeho zamknutím, pokud bylo předtím odemknuté prostředním tlačítkem na dálkovém ovladači (se symbolem víka kufru). Výchozí nastavení od výrobce je takové, že po zabouchnutí se zamkne ihned.
-
Protočení budíků před nastartováním (staging)
Blbost, ale efektní.
-
Možnost zamknout auto druhým klíčem při nastartovaném motoru
To se může hodit v zimě při zahřívání auta na ulici.
-
Ukazatel „Dotankovat“ v MaxiDOTu
Ke standardně zobrazovaným údajům o dojezdu, aktuální a průměrné spotřebě se bude zobrazovat i počet litrů nutných natankovat do plné nádrže. Ukazuje to po pětilitrových skocích a nezdá se mi to moc přesné (možná proto to MaxiDOT standardně nezobrazuje). Pokud je nádrž „plná“, zobrazuje se trojice čárek. Uvozovky jsou zde skutečně na místě, neboť tento stav je běžně detekován i po ujetí skoro 200 kilometrů od tankování, kdy už v nádrži reálně chybí aspoň 10 litrů.
-
Tužší (sportovnější) řízení
Nižší účinek posilovače řízení než u výchozího nastavení. Volant se také ochotněji vrací do středové polohy. Mně je to příjemné, připomíná mi to řízení v Octavii 2.
-
Zvýšení výkonu motoru 1,2 TSI z 63 na 77 kW
Do slabší podladěné verze lze nahrát originální software pro verzi se 77 kW. Obě výkonové varianty se s největší pravděpodobností neliší ničím jiným, než právě softwarem. Spekulace ohledně rozdílné kvality materiálů použitých na samotném motoru či odlišné spojky a převodovky zatím nikdo spolehlivě neprokázal. Jediným rozdílem mimo softwaru bylo použití kotoučových brzd na zadní nápravě u 77kW verze.