Co lze dokódovat do Roomstera/Fabie 2

Sesumírováno v listopadu 2018.

Tento článek neobsahuje žádné technické informace z odvětví kódování řídicích jednotek. Tomu já nerozumím. Uvádím zde jen (patrně neúplný) seznam funkcí, které lze aktivovat u Roomsteru a Fabie druhé generace. Uvedený seznam ještě ke všemu neplatí pro všechny vozy, obvykle je to něčím opodmínkováno. Zjednodušeně lze říci, že pokud máte vůz po faceliftu a s displejem MaxiDOT, můžete si na tyto funkce pomýšlet. Přesnější informace technického rázu naleznete buď v příslušném vlákně na Škoda fóru nebo kontaktováním lidí, kteří se tím zabývají.

  • Asistent rozjezdu do kopce

    Udrží tlak v brzdném válci po dobu dvou sekund od puštění brzdového pedálu. Funguje to i při couvání. Já to mám již z výroby (příplatek byl 2000 Kč) a jsem s tím spokojený. Dodatečná aktivace podmíněna přítomností ESP.

  • Corner funkce mlhovek

    Přisvěcování mlhovkami do zatáček do rychlosti 40 km/h a také při couvání.

  • Coming Home a Leaving Home

    Rozsvícení světel při odjezdu nebo po příjezdu domů. Vzhledem k absenci světelného senzoru pouze manuální varianta přitáhnutím páčky světelné houkačky. Nutná je ovšem přítomnost systému Start-Stop a takových vozů je minimum.

  • Úplné vypnutí ESP

    U novějších modelových ročníků už není tlačítko na vypnutí ESP, ale vypnout lze jen ASR. Změnou tohoto nastavení půjde tímto tlačítkem opět vypínat ESP.

  • Automatické zamykání nad 15 km/h

    Toto je z celého seznamu jediná věc, kterou si můžete oficiálně nechat aktivovat v autorizovaném servisu. Je o tom zmínka i v návodu k obsluze vozu.

  • Protočení budíků před nastartováním (staging)

    Blbost, ale efektní.

  • Možnost zamknout auto druhým klíčem při nastartovaném motoru

    To se může hodit v zimě při zahřívání auta na ulici.

  • Ukazatel „Dotankovat“ v MaxiDOTu

    Ke standardně zobrazovaným údajům o dojezdu, aktuální a průměrné spotřebě se bude zobrazovat i počet litrů nutných natankovat do plné nádrže. Ukazuje to po pětilitrových skocích a nezdá se mi to moc přesné (možná proto to MaxiDOT standardně nezobrazuje).

  • Tužší (sportovnější) řízení

    Nižší účinek posilovače řízení než u výchozího nastavení. Volant se také ochotněji vrací do středové polohy. Mně je to příjemné, připomíná mi to řízení v Octavii 2.

  • Zvýšení výkonu motoru 1,2 TSI z 63 na 77 kW

    Do slabší podladěné verze lze nahrát originální software pro verzi se 77 kW. Obě výkonové varianty se s největší pravděpodobností neliší ničím jiným, než právě softwarem. Spekulace ohledně rozdílné kvality materiálů použitých na samotném motoru či odlišné spojky a převodovky zatím nikdo spolehlivě neprokázal. Jediným rozdílem mimo softwaru bylo použití kotoučových brzd na zadní nápravě u 77kW verze.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

27. 10. 2018 10:17

Stejný čumák, stejná délka a přece nejsou stejní. Dvojková Fabia Combi totiž původně vůbec neměla vzniknout…

Roomster facelift vs. předfacelift

Roomster facelift vs. předfacelift

18. 4. 2022 07:17

V čem spočívají rozdíly mezi původním a faceliftovaným Roomsterem? Jen o designu to rozhodně není! A víte, že upravené provedení se vyrábělo dokonce déle, než to původní?